Vágyfokozó étrend-kiegészítők

minél hatásosabb, annál rizikósabb?

barcelona-1620957_640.jpgA férfiak szexuális működésének zavarai a gyógyszerek és étrend-kiegészítők piacán jelentős forgalmat generálnak. Bár a termékeket általában vágyfokozóként aposztrofálják, valójában ezeket többnyire nem a vágy fokozására, hanem a hímvessző merevedési zavarainak enyhítésére alkalmazzák.

A férfiak szexuális zavarainak zöme a merevedési zavarokkal kapcsolatos. A merevedési zavaroknak (potenciazavaroknak) szervi és pszichés okai is lehetnek. A leggyakoribb szervi ok az érrendszer romló működése. Modern gyógyszerekkel ez már jól kezelhető, azonban ezek a szerek bizonyos típusú szívbetegségekben kockázatosak lehetnek a betegek számára, ezért csak orvosi javaslatra, vény ellenében szerezhetőek be. Ugyanakkor számos, potenciafokozóként hirdetett termék recept nélkül is elérhető, ezek étrend-kiegészítőként kerülnek forgalomba.

Az étrend-kiegészítők hatásosságát (a jogszabályok szerint) nem szükséges igazolni, így nincs garancia arra, hogy a termékek valóban rendelkeznek a kívánt (gyógy)hatással. A fogyasztók egészségének védelmében ugyanakkor korlátozzák a felhasználható összetevők körét: a készítmények gyártására nem használhatóak fel olyan anyagok, amelyek orvosi kontroll nélküli használata veszélyes lehet. Ezért tiltott a potenciafokozó gyógyszerhatóanyagok és a nagyon erős hatással rendelkező gyógynövények étrend-kiegészítőként történő alkalmazása is.

A potenciafokozók étrend-kiegészítők legtöbb összetevője növényi eredetű, s ezek között nagyon sok távol-keleti gyógynövény található. Ezek többségét a népi orvoslásban használják különféle szexuális zavarokra, így potenciazavar esetén is, de a hatásosságukat nem vagy alig támasztják alá tudományos bizonyítékok. Azok az egzotikus növények, amelyeket Európában korábban egyáltalán nem alkalmaztak élelmiszerként, csak biztonságosságuk igazolása után kerülhetnek forgalomba étrend-kiegészítőként. Mégis előfordul, hogy ilyen növények (illegálisan) előfordulnak termékekben, ami elsősorban azért aggályos, mert elképzelhető, hogy használatuk egészségi kockázatokkal jár.

Placebóhatás és mellék-hatás

A potenciafokozókban megtalálható növények igen jelentős része esetén semmilyen bizonyíték nincs a várt hatásra. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy mindegyik teljesen hatástalan lenne, ugyanakkor egészen bizonyos, hogy a növények egy része nem rendelkezik specifikus hatással. Ezek esetén a hatásosság a placebóhatás javára írható: ha a merevedési zavar mögött pszichés okok (szorongás, önbizalomhiány, korábbi kudarcélmények) állnak, a készítmény használata kedvező hatásokkal járhat. Ha azonban a potenciazavar szervi okokra vezethető vissza, ezek a növények nem hoznak eredményt.

A merevedési zavarok kezelésére alkalmazott növények egy része érdekes karriert futott be. Több olyan növény van (pl. az amerikai szabalpálma (Sabal serrulata) vagy az afrikai szilvafa (Prunus africana)), amelyeket a helyi népi gyógyászatban afrodiziákumként (vágykeltőként) ismertek, s amelyeket étrend-kiegészítőként hasonló céllal használnak, ugyanakkor a gyógyászatban alkalmazásuknak némileg más célja van. Az említett két növény a jóindulatú prosztata-megnagyobbodás bizonyítottan hatásos szere. Ha a prosztatapanasz múlik, akkor az ezzel közvetetten összefüggő szexuális zavar is enyhül. A merevedési zavar hátterében azonban leggyakrabban nem prosztatapanasz áll, így ezek a növények a fogyasztók kis részére jelenthetnek megoldást.

Hatásos és túlságosan hatásos növények

Van néhány növény, amely biztonsággal alkalmazható, ugyanakkor hatásosságukkal kapcsolatban is van több-kevesebb bizonyíték. Ezek közé tartozik a ginzeng (Panax ginseng), amelynek népi gyógyászati alkalmazása során megfigyelték szexuális teljesítményfokozó hatását, s amelyről kísérletesen igazolták, hogy fokozza a pénisz ereinek kitágulását (s ezáltal a merevedést). Ugyanakkor a hatást az igazolná minden kétséget kizáróan, ha ellenőrzött körülmények között is kimutatható lenne potenciazavarban szenvedő betegeken – ez azonban még nem történt meg. A Dél-Amerikában honos és használatos perui zsázsa (Lepidium meyenii) esetén viszont van néhány klinikai vizsgálat, amely vágyfokozó és merevedési zavarokat enyhítő hatását támasztják alá. A szintén potenciafokozóként is használt páfrányfenyő (Ginkgo biloba) esetén a hatásosságot csak egy speciális betegcsoport esetén igazolták. Depresszióellenes gyógyszeres kezelésben részesülőknél mérsékelte a gyógyszerek egy részénél mellékhatásként jelentkező potenciazavart. Jelen tudásunk szerint más esetekben nem hatékony.

Vannak olyan növények, amelyek hatásossága nem kétséges, mégsem kaphatóak (legális) étrend-kiegészítőként. Erre a legjobb példa talán a johimbe (latinul Pausinystalia johimbe) nevű afrikai fa kérge, amely jelentős mennyiségben tartalmazza a johimbin nevű vegyületet. A johimbin valamikor gyógyszerként is forgalomban volt, napjainkra azonban mellékhatásai miatt kiszorult a terápiából. Étrend-kiegészítőként, orvosi kontroll nélküli alkalmazása ugyanilyen okokból tiltott. Számos növénnyel kapcsolatban csak állatkísérletes adatok állnak rendelkezésre (pl. Epimedium sagittatum, Tribulus terrestris, Ptychopetalum olacoides), azonban ezek, a várható markáns élettani hatás miatt hazánkban étrend-kiegészítőkben nem használhatóak.

Vigyázat, csal(hat)nak!

Az étrend-kiegészítőkben nem használható növények listája az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) honlapján érhető el. Ugyanitt található tájékoztatás a forgalomba hozataltól eltiltott készítményekről, amelyek között jelentős számban találhatóak potenciafokozók. A betiltás oka nagyon gyakran az, hogy a hatásosság fokozására tiltott gyógyszer-hatóanyagot adtak a készítményekhez (ezek zöme nem is étrend-kiegészítő, hanem illegálisan forgalmazott termék). Tisztán növényi szerrel ugyanis nem érhető el olyan markáns hatás, amely súlyosabb potenciazavarban elégséges lenne. Épp ezért, ha egy készítmény alkalmazása után meglepő hatásosságot, vagy nagyon hosszú ideig tartó hatást tapasztalunk, nem zárható ki, hogy hamisított, veszélyes terméket vásároltunk. A növényi eredetű (pontosabban annak gondolt) potenciafokozók esetén ugyanis nem az a fő veszély, hogy nem hatnak, hanem az, ha túlságosan is hatásosak.

Mi a teendő, ha mellékhatást tapasztal?

Ha egy potenciafokozás céljából alkalmazott termék alkalmazása során olyan mellékhatást tapasztal, amely szintetikus hatóanyaggal való hamisításra utal (pl. fejfájás, tartós/fájdalmas merevedés, hőhullám, látászavar, szívdobogásérzés, gyors szívverés, magas vérnyomás), jelentse be az OGYÉI honlapján, és ha szükséges, ehhez kérje gyógyszerésze segítségét!